Günde 2 TL’ye Ne Yapılır?

Hükümet yeni yıla girerken, 2013 yılının ilk 6 ayı için belirlediği net asgari ücreti açıkladı: 774 TL. Yani bu ne demek oluyor? Bir insanın canlılığını devam ettirmesi gereken minimum tutar aylık 774 TL imiş. Görünen o ki, bu yıl da asgari ücret alarak çalışanlar, asgari geçim şartlarını sağlayamayacak. Sağlayamayacak diyorum; çünkü kabaca yaptığım hesaplamalar bu argümanı destekler nitelikte.

Yapmış olduğum bu kabaca hesaplamayı sizinle de paylaşmak isterim. Şöyle ki; Recep Tayyip Erdoğan’ın da isteği üzerine 3 çocuklu bir ailemiz olsun. Annemiz çalışsın mı, çalışmasın mı karar veremedim; ama bu ailenin çocuklarını kreşe yazdıracak kadar bir geliri olmadığını düşünürsek, anneyi çalışmıyor olarak kabul edebiliriz.

Asgari ücret alarak geçinen bir ailenin asgari giderleri şöyle:

  1. Aylık geliri 774 TL olan bir ailenin ev alması mucize olduğundan, bu aile belli ki kirada oturacak. Yani Manisa sınırları içinde değerlendirirsek, 2+1 evde oturan bir aile minimum 300 TL kira ödeyecek.
  2. Su faturası için minimum 30 TL ödeyecek.
  3. Elektrik faturası için 60 TL ödeyecek.
  4. Isınmak için ortalama 75 TL ödeyecek.
  5. İletişimi sağlamak için telefon faturasına 20 TL ödeyecek.

TOPLAM GİDER: 485 TL
KALAN: 774 – 485 : 289 TL

Yazımın başında da belirttiğim üzere 3 çocuklu olan bu ailede, toplam 5 kişi yaşıyor. Yani bir ayda kişi başına düşen tutar 58 TL; günlük ise 2 TL.

Günlük geliri 2 TL olan bu birey, asgari ücretle karnını mı doyuracak, temel temizlik malzemelerini mi satın alacak yoksa her yere yürüyerek mi gidecek?

Ek olarak muhakkak değinmeliyiz ki, insan sosyal bir varlıktır. Sosyal olmayan, üretemeyen bir insanın insani değerlere sahip olmasını da bekleyemeyiz. Asgari ücret ile geçinen bir aile karnını bile doyuramazken, sosyalleşebilmek için en çok ihtiyaç duyulan kitabı nasıl satın alabilir, sinemaya yahut tiyatroya nasıl gidebilir?

İnsanı insan yapan değerleri, içgüdüleri çalanlar; sağ olsunlar(?) geriye sadece bir tek içgüdü bırakıyor: Hayatta Kalma İçgüdüsü!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *